Sádrokarton je vlastně směs sádry a rozvlákněného papíru nebo skelných vláken ve formě desky, která je z obou stran pokryta papírovým kartonem, přičemž jeho hrany jsou upraveny tak, aby se snadno zatmelily místa spojení jednotlivých prvků. Je lehký a tak je ho možné použít všude tam, kde by cihly či beton staticky nevyhovovaly. Velice dobře se s ním pracuje.
Jeho všestranné použití a čisté konstrukční řešení ho přímo předurčuje pro úpravy interiérů. Umožňuje velice rychle, levně a kvalitně realizovat představy o úpravě bytových a kancelářských prostor. Sádrokartonové desky mají dokonale hladký povrch, v místnosti udržují stálé mikroklima, dají se použít i ve vlhkém prostředí. Na jejich povrch je snadné nanášet jakoukoli malbu, nástřik, štuk, tapetu či obklady. Jde o suchý proces výstavby, bez dlouhých technologických přestávek, které vyžadují procesy mokré.
Pro tento účel se požívají desky s velkými formáty, nebo sádrokartonové perforované desky opatřené na zadní straně akusticky účinnou textilií. Mohou to také být také demontovatelné akustické kazetové podhledy, které jsou perforované a na zadní straně vybavené rovněž zvukově účinnou textilií. Do dutin se pak vkládá minerální izolace. Zvuková izolace pak odpovídá požadovaným nárokům, které jsou vyžadovány mezi sousedními byty.
Jednoznačně ano. Záleží na síle stěny a technologii zpracování. Standardní síla sádrokartonu je z hlediska bezpečnostní konstrukce srovnatelná s omítnutou zděnou příčkou z plných cihel o celkové tloušťce 160 mm.
K zajištění bezpečnosti místnosti slouží jak příčka, tak předsazená stěna i dělicí strop. Tvoří je standardní systémové ocelové profily opláštěné sádrokartonovými deskami. Mohou se také využít různé hybridní konstrukce, jako kombinace sádrokartonových a sádro vláknitých desek. Pokud je požadována ještě větší bezpečnost, lze přidat jednu nebo dvě vrstvy ocelového pozinkovaného plechu podle požadovaného stupně bezpečnosti. Sádrokarton lze montovat i ve více vrstvách.
U dřevostaveb se výrazně uplatňuje přednost sádrokartonu, která souvisí se suchým procesem výstavby. Dřevostavby je tak možné okamžitě užívat v plném komfortu bez nutného čekání na vyschnutí. Základ sendvičové dřevostavby tvoří skeletová konstrukce z dřevěných trámků, vyplněná tepelnou a akustickou izolací a opláštěná stavebními sádro-vláknitými deskami.
Převážně se využívá v systém RIGIPS KNAUF a LAFARGE. Záruky na montáže sádrokartonu jsou poskytovány zpravidla v délce pěti let na materiál dle výrobce.